X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Strzeż się pozornych korelacji

PREMIUM

(Nr 149-150, lipiec - sierpień 2015)

Tyler Vigen  · 1 min

Wszyscy uznajemy za truizm stwierdzenie, że „korelacja nie oznacza przyczynowości”, ale gdy widzimy na wykresach zbiegające się linie, wspólnie rosnące słupki lub skupiska punktów, trudno jest nam powstrzymać się przed przypisaniem im związku przyczynowo‑skutkowego. Chcemy wierzyć, że takowy istnieje.

Ze statystycznego punktu widzenia nie wolno nam jednak dokonywać takiego przeskoku myślowego. Wykresy dowodzące silnych korelacji opierają się często na wizualnej sztuczce, sugerującej taki związek. Popisuje się nią Tyler Vigen, słuchacz studiów pierwszego stopnia w Harvard Law School i autor publikacji Spurious Correlations, który na swojej witrynie internetowej prezentuje groteskowe zależności pomiędzy, na przykład, spożyciem margaryny w Stanach Zjednoczonych per capita a wskaźnikiem rozwodów w stanie Maine.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 92% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy