X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

Sposób na sukces w gospodarkach peryferyjnych

PREMIUM

(Nr 199, wrzesień 2019)

Karen Dillon, Clayton M. Christensen, Efosa Ojomo  · 19 min

Sposób na sukces w gospodarkach peryferyjnych

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Gdy film fabularny ukazuje się od razu w wersji wideo, zazwyczaj świadczy to, że pierwsze recenzje były krytyczne, a ludzie, którzy to dzieło tworzyli i finansowali, nie wierzą w jego kinowy sukces. Wprowadzenie filmu do dystrybucji od razu na kasetach VHS i płytach DVD było tradycyjnie sposobem na zachowanie twarzy. Gdy jednak w 1992 roku nigeryjski właściciel sklepu z elektroniką Kenneth Nnebue nakręcił film Living in Bondage, przeznaczony do rozpowszechniania na kasetach wideo, przedsięwzięcie to okazało się prawdziwym sukcesem.

Nnebue otrzymał wcześniej dostawę czystych kaset VHS, ale szybko zorientował się, że większość Nigeryjczyków nie będzie z nich miała żadnego pożytku. Wówczas wpadł na pomysł, aby zarejestrować na kasetach materiał wyprodukowany samodzielnie. Napisał scenariusz, znalazł producenta i reżysera, zatrudnił aktorów oraz aktorki. W ten sposób powstał dwuczęściowy dreszczowiec o zrujnowanym biznesmenie, który za pomocą czarów stara się odwrócić swój los. W owym czasie w Nigerii nie było kin z prawdziwego zdarzenia. Film, którego produkcja kosztowała 12 tysięcy dolarów, rozszedł się w setkach tysięcy kopii na kasetach VHS w całej Afryce, błyskawicznie przysparzając sławy „Nollywoodowi” – raczkującemu wówczas nigeryjskiemu przemysłowi filmowemu.

Poznaj sekrety Aliexpress »

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie? 

Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie?
Poznaj tajemnice sukcesu giganta internetowego z Chin i dowiedz się, jak wykorzystać je w swojej firmie – niezależnie od jej wielkości oraz branży!

Nollywood, które przed 25 laty było na ekonomicznych radarach ledwo widoczną kropką, zatrudnia obecnie ponad milion Nigeryjczyków, produkuje rocznie około 1500 filmów, a jego wartość jest szacowana na 3,3 miliarda dolarów. Pod względem wielkości produkcji nie ustępuje ośrodkom przemysłu filmowego Hollywood i Bollywood. Domorosła branża ściągnęła na siebie uwagę banków i instytucji finansowych; część z nich utworzyła „sekcje filmowe”, których zadaniem jest inwestowanie w filmy z Nollywood. Według niektórych szacunków w Nigerii działa dzisiaj ponad 50 szkół filmowych. Rząd tego kraju powołał do życia fundusze służące kształceniu filmowców i finansowaniu nowych produkcji. Zaczyna też w bardziej odpowiedzialny sposób podchodzić do problemów piractwa oraz ochrony praw autorskich. W 2018 roku w Nowym Jorku i Toronto odbyły się przeglądy filmów z Nollywood, a Netflix po raz pierwszy zakupił prawa do emisji nigeryjskiego filmu Lionheart.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Trendy w biznesowej odpowiedzialności »

Kup, zużyj, nie wyrzucaj 

Joanna Socha PL

Światowe marki, rozliczane przez klientów i media, decydują się na odejście od nieetycznych praktyk, takich jak niszczenie niesprzedanych produktów czy brak wystarczającej kontroli łańcucha dostaw. 

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy