X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Samokształcenie wciąż nie dla wszystkich jest priorytetem

PREMIUM

(Nr 183, maj 2018)

Monika Smulewicz PL  · 3 min

Ograniczona korelacja państwowego systemu edukacji z potrzebami rynkowymi sprawia, że pracownicy firm, które nie dbają o kształcenie kadr, powinni samodzielnie zatroszczyć się o rozwój swoich kompetencji, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Aby ocenić, czy tak się dzieje, firma Grant Thornton sporządziła w lutym bieżącego roku raport Czy polscy pracownicy myślą o rozwoju, oparty na analizie ankiet internetowych przeprowadzonych przez IBRIS i wypełnionych wśród 1100 polskich pracowników.

Niestety, z raportu wynika, że większość Polaków nie podejmuje wysiłku dokształcania się. Na pytanie o podejmowanie w ciągu ostatniego roku działań mających na celu rozwój zawodowy bądź osobisty aż 58% respondentów udzieliło odpowiedzi negatywnej. Najaktywniejszą grupę stanowiły osoby mieszczące się w przedziale wiekowym od 18 do 39 lat, gdyż jedynie 27% z nich nie podejmowało żadnych działań związanych z samorozwojem. Ilość odpowiedzi negatywnych rosła wraz z wiekiem badanych: dla osób w wieku 40–49 lat wyniosła 57%, dla osób w wieku 50–69 lat – 82%, a dla siedemdziesięciolatków – aż 94%. Istotnym wyzwaniem rynku jest więc wyrównanie przepaści pomiędzy tymi grupami wiekowymi.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy