X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Rzeczywiste koszty trollingu patentowego

PREMIUM

(Nr 147, maj 2015)

1 min

Ostatnio wiele pisze się na temat tak zwanych trolli patentowych – osób i firm, które uzyskują prawa do patentu i pozywają do sądu domniemanych sprawców naruszenia tych praw, ale same nie wytwarzają użytecznych produktów.

W Stanach Zjednoczonych liderzy Kongresu i przedstawiciele Białego Domu wezwali do przeprowadzenia reform, które pozwolą rozprawić się z problemami będącymi źródłem trollingu patentowego. James Bessen z Boston University wskazuje na kilka nowych ustaleń, które dowodzą, jak duże straty ponosi gospodarka przez tego rodzaju praktyki. „Wyłania się spójny obraz skutków sporów sądowych dotyczących patentów – mówi Bessen. – Innowatorzy tracą przez nie pieniądze. Wielu innowatorów i inwestorów z branży venture capital sygnalizuje, że spory te mają istotny wpływ na ich działalność. Innowacyjne firmy reagują na nie ograniczeniem wydatków na cele badawczo‑rozwojowe, natomiast reakcją inwestorów jest obniżenie skali zaangażowania kapitałowego w start‑upy”...

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 93% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy