X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Chociaż menedżerowie wyższego szczebla na ogół zdają sobie sprawę, jak ważne jest rozbijanie silosów, aby umożliwiać ludziom współpracę ponad podziałami organizacyjnymi, w praktyce mają z tym problemy. Nic dziwnego, to bardzo trudne zadanie.

Pomyśl o własnych relacjach w miejscu pracy – na początek z ludźmi, którym podlegasz, i z podwładnymi. Następnie weź pod uwagę osoby z innych pionów funkcyjnych, jednostek lub regionów geograficznych, te, z którymi w jakiś sposób kontaktujesz się zawodowo. Które relacje traktujesz priorytetowo w codziennej pracy?

Zadałyśmy to pytanie menedżerom, inżynierom, specjalistom do spraw sprzedaży i konsultantom z firm na całym świecie. Odpowiedzi były niemal identyczne: skupiamy się na relacjach pionowych.

Kiedy jednak pytamy, które relacje przynoszą największe korzyści firmie i klientom, odpowiedzi się zmieniają. Dziś możliwości tworzenia innowacji i rozwijania biznesu pojawiają się najczęściej na styku pionów funkcyjnych, biur lub organizacji. Krótko mówiąc, upragnione przez większość klientów rozwiązania zintegrowane – których tworzenie przysparza firmom sporych trudności – wymagają współpracy poziomej.

Wartość horyzontalnej pracy zespołowej nie jest tajemnicą. Osoby, które potrafią wychodzić ze swoich silosów i wyszukiwać współpracowników dysponujących komplementarną wiedzą specjalistyczną, więcej się uczą, mają lepsze wyniki sprzedaży i szybciej zdobywają nowe umiejętności. Heidi Gardner z Harvard Law School ustaliła, że przedsiębiorstwa, w których trwa intensywna współpraca ponad granicami silosów, mają bardziej lojalnych klientów i osiągają wyższe marże. Jak można zaobserwować, innowacyjność coraz bardziej zależy od interdyscyplinarnej współpracy, technologie cyfrowe zmieniają biznes w karkołomnym tempie, a globalizacja coraz mocniej zmusza ludzi do pracy ponad granicami krajów. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na przywódców, którzy potrafią kierować projektami na pograniczu różnych obszarów.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Blisko współpracuj z mentorem »

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy