X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Przedsiębiorcy nie nadążają z wdrożeniem nowego prawa

PREMIUM

(Nr 200, październik 2019)

Tomasz Wróblewski PL  · 4 min

Przedsiębiorcy nie nadążają z wdrożeniem nowego prawa

Od dawna duża zmienność otoczenia prawnego jest uważana za poważną barierę w rozwoju gospodarczym naszego kraju. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, uchwala się 20,6 tysiąca stron ustaw i rozporządzeń rocznie. To ponad trzykrotnie więcej niż w pierwszych 15 latach transformacji ustrojowej (1989‑2003), wówczas średnio w roku uchwalano 6,2 tysiąca stron nowych przepisów. W szczytowym momencie, czyli w 2016 roku, polski parlament i administracja centralna tworzyły ponad 30 tysięcy stron maszynopisu aktów prawnych rocznie.

Skala zmienności przepisów urosła do takich rozmiarów, że – zdaniem ekspertów Grant Thornton – wyraźnie zwiększała ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej oraz wymuszała ponoszenie istotnych kosztów związanych z działalnością administracyjną. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że silny wzrost produkcji prawa w Polsce w ostatnich 15 latach jest rezultatem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Członkostwo w Unii wiążę się bowiem z obowiązkiem wdrożenia do naszego prawodawstwa części przepisów uchwalanych w Brukseli i Strasburgu. Raport Grant Thornton z 2015 roku pokazywał jednak, że jest to błędne przypuszczenie. To nie Unia odpowiada za wzrost produkcji prawa w Polsce. Według wspomnianego badania, Polska była liderem wszystkich państw UE pod względem produkcji prawa – inne kraje uchwalały znacznie mniej przepisów, mimo że dotyczył ich ten sam obowiązek.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego przedsiębiorcy ulegają wypaleniu? »

Tajemnice wypalenia przedsiębiorców społecznych 

Ewald Kibler , Joakim Wincent , Teemu Kautonen , Gabriella Cacciotti , Martin Obschonka

Czy przedsiębiorcy mogą pomóc w rozwiązaniu wyzwań społecznych, nie padając ofiarą wypalenia? Sprawdź, dlaczego przedsiębiorcy społeczni są narażeni na szybsze wyczerpanie zasobów osobistych.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 96% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy