X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Polski rynek M&A nie nadąża za resztą świata

PREMIUM

(Nr 146, kwiecień 2015)

Jarosław Iwanicki  · 3 min

Polski rynek M&A nie nadąża za resztą świata

W ubiegłym roku zawarto na świecie ponad 3,2 tysiąca transakcji fuzji i przejęć o wartości 3,12 biliona dolarów, co oznacza wzrosty w skali rocznej odpowiednio o 45% i 70%. To najlepszy rok od wybuchu globalnego kryzysu finansowego, charakteryzujący się bardzo dużą aktywnością na rynku fuzji i przejęć. Dla porównania w 2013 roku łączna liczba transakcji wyniosła 2263, a ich wartość 1,83 biliona dolarów. Transakcjom sprzyjały niskie stopy procentowe,relatywnie łatwa dostępność do finansowania i stabilność na rynkach finansowych.

Regionami, które najmocniej przyczyniły się do wzrostu na rynku fuzji i przejęć, były Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. Transakcje w Stanach Zjednoczonych stanowiły aż 34% wszystkich transakcji ilościowo i 45% wartościowo. Większość realizowali inwestorzy strategiczni, którzy albo poszerzali swoje portfele, albo wkraczali w nowe obszary wzrostu. Najwięcej transakcji zawarto w sektorach TMT (technologia, media, telekomunikacja), nauk biologicznych oraz energetycznym (więcej w ramce Sektory o największej liczbie transakcji M&A zrealizowanych w 2014 roku).

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy