X
Następny artykuł dla ciebie

Dotychczasowe badania ukazują zarówno zalety, jak i wady umożliwiania ludziom kontaktów w celu rozwiązywania problemów. Przeciętnie grupy wytwarzają rozwiązania wyższej jakości, ponieważ ich członkowie uczą się od siebie nawzajem. Jednak jednostki wymyślają rozwiązania bardziej nowatorskie i pomysłowe, gdyż nie ogranicza ich wpływ grupy. Nowe badania skupiają się na tym, co się dzieje, kiedy na grupowe i indywidualne wyniki wpływa dodatkowa zmienna, jaką jest czas.

Interpretacja wyników

W serii eksperymentów poproszono uczestników o rozwiązanie kilku zbiorów złożonych zadań optymalizacyjnych z użyciem mapy. Z takimi zadaniami mógłby się zmierzyć podróżujący sprzedawca, który chce znaleźć najlepszą trasę, aby odwiedzić klientów w różnych miastach. Badanych podzielono na zespoły: ⅓ badanych pracowała w pojedynkę, ⅓ w trzyosobowych grupach, których członkowie mieli ciągły dostęp do rozwiązań swoich współpracowników, a pozostała część pracowała przez większość czasu samotnie, ale okresowo spotykała się w trzyosobowych zespołach, aby porównać odpowiedzi przed oddaniem indywidualnych prac. Osoby, które okresowo współdziałały, osiągnęły najlepsze wyniki mierzone zarówno indywidualnie, jak i grupowo. W dalszym eksperymencie, w którym uczestnicy mogli zaglądać do swoich poprzednich odpowiedzi, korzyści z okresowej współpracy spadły prawdopodobnie dlatego, że dostęp do wcześniejszych rozwiązań osłabiał skłonność do eksploracji towarzyszącą zazwyczaj pracy indywidualnej. Badacze doszli do wniosku, że „okresowe interakcje przyczyniły się do osiągnięcia przez badanych lepszych rezultatów, ponieważ wpłynęły na ich zachowania w taki sposób, że czerpali oni korzyści zarówno z samodzielnej eksploracji, jak i ze społecznego uczenia się”. Naukowcy ostrzegają jednak, że prawidłowość ta nie musi dotyczyć każdego rodzaju zadań.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak możesz poprawić wydajność? »

Timeboxing: na czym polega i jak poprawia wydajność? 

Marc Zao-Sanders

Pięć lat temu przeczytałem artykuł Daniela Markovitza zalecający przeniesienie listy zadań do kalendarza. Od tego czasu moja wydajność co najmniej się podwoiła.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy