X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jeśli ktoś przedstawi ci dowód na to, że podjąłeś złą decyzję, czy zrobisz lepsze wrażenie, trwając przy swoim stanowisku czy też przyjmując nowy punkt widzenia? Z serii badań wynika, że to zależy od kontekstu. Ludzi, którzy zmienili zdanie po zapoznaniu się z dowodami na to, iż byli w błędzie, postrzegano jako inteligentniejszych od tych, którzy trwali przy swoim pierwotnym stanowisku. Ale odbierano ich także jako mniej pewnych siebie.

Na początku naukowcy poddali badaniu 84 przedsiębiorców uczestniczących w amerykańskim konkursie na najlepszą przemowę promującą własną firmę. Tylko 20 z nich zmodyfikowało swoje wystąpienia w reakcji na informacje zwrotne ze strony potencjalnych inwestorów. Okazało się, że ci przedsiębiorcy mieli prawie sześciokrotnie większe szanse niż ich bardziej uparci koledzy, aby dostać się do finału konkursu.

W kolejnym eksperymencie uczestnicy odgrywali rolę menedżera odpowiedzialnego za rekrutację, który oceniał dwóch kandydatów na podstawie tego, jak wypadli oni w debacie. Po tym, jak moderator przedstawił fakty, które obalały stanowiska obu kandydatów, jeden z nich zrewidował swoje zapatrywania. Uczestnicy, którym powiedziano, że szukają pracownika na stanowisko inżyniera – gdzie, jak się uważa, inteligencja ma ogromne znaczenie – najczęściej wybierali kandydata, który zmienił zdanie pod wpływem nowych faktów. Natomiast uczestnicy, którym powiedziano, że szukają spikera motywacyjnego – w tej roli w powszechnym przekonaniu kluczową cechą jest pewność siebie – woleli kandydata obstającego przy swoim.

„Gdy ktoś chce zrobić wrażenie osoby pewnej siebie, nie powinien zmieniać zdania – piszą badacze. – Z naszych ustaleń wynika jednak, że gdy komuś zależy na tym, aby sprawiać wrażenie osoby inteligentnej, zmiana zdania jest rozsądnym posunięciem”. 

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy