X
Następny artykuł dla ciebie

Czy oceniając talenty, nieświadomie faworyzujesz ludzi, którzy – jak sądzisz – posiadają wrodzone zalety, czy tych, którzy ciężko zapracowali na sukces? Pytanie to powinni zadawać sobie menedżerowie zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji dotyczących rekrutacji, awansu i szans rozwoju zawodowego.

Chia‑Jung Tsay, adiunkt na University College London, chciał sprawdzić, czy w szczególny sposób podziwiamy osiągnięcia będące – naszym zdaniem – efektem posiadania wrodzonych talentów, nie zaś ciężkiej pracy. Jak wynikało z wcześniejszych eksperymentów z udziałem muzyków klasycznych, gdy ludzie uwierzą, że pewni muzycy mają naturalne uzdolnienia, są skłonni wyżej oceniać ich grę. Odnotowano tę prawidłowość, choć respondenci (wśród nich znajdowali się zawodowi muzycy) twierdzili, że sukces w tym zawodzie zależy przede wszystkim od ciężkiej pracy. Aby przekonać się, czy ta sama skłonność dotyczy innych dziedzin, Tsay wziął pod lupę dokonania przedsiębiorców – sferę, w której dobre wyniki często przecież przypisuje się ciężkiej pracy.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy