Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Manipulacje na rynku kryptowalut

· · 3 min
Manipulacje na rynku kryptowalut

Rynek kryptowalut w Polsce jest coraz popularniejszy, a jednocześnie ze względu na swoją zmienność, wciąż odstrasza część inwestorów. Okazuje się, że obawy są jak najbardziej uzasadnione. Badacze naukowi opublikowali dane, z których jasno wynika, że zmienność na rynku jest często wynikiem nieuczciwych spekulacji. Oszuści dopuszczają się takich praktyk, aby sprzedać aktywa za wysoką cenę, a następnie odkupić ponownie za niższą.

Manipulacje cenowe zdarzają się na każdym rynku. W przypadku kryptowaluty, niedozwolone praktyki przekładają się na zaburzenia cen oraz alokacji kapitału. W porównaniu do innych obszarów inwestycyjnych, rynek walut cyfrowych jest mały, a to dodatkowo ułatwia manipulacje.

Jakie metody manipulacji występują najczęściej na rynku kryptowalut?

Handel za pomocą dźwigni to jedna z metod, pozwalająca wydać środki, których nie mamy. Jeśli inwestycja przebiegnie po Twojej myśli, możesz liczyć na zwielokrotniony zysk. W przypadku przegranej, kurs odpowiednio zmniejszy się.

To spowoduje straty kapitału oraz likwidację pozycji. Potężni inwestorzy wykorzystują dźwignię, aby skierować kurs w preferowanym kierunku. To daje im szansę na ogromny zysk, o ile nie napotkają większego gracza od siebie.

Manipulacje mają miejsce również w przypadku kontraktów terminowych. Obie strony zobowiązują się do podpisania umowy na sprzedaż waluty w ściśle określonym terminie.

W zależności od tego, jaki będzie kurs, jedna osoba straci, a druga zyska na umowie. To powoduje, że inwestorzy przeznaczają ogromne środki na manipulowanie rynkiem. Dzięki temu cena może zmienić się w określonym czasie tak, jak tego oczekują.

Od czasu do czasu na rynku walut cyfrowych następuje pogorszenie nastrojów. Kursy spadają, w mediach pojawiają się pesymistyczne informacje, a nawet najwięksi zwolennicy kryptowalut myślą o wycofaniu się z rynku. Wtedy doświadczeni inwestorzy wykorzystują sytuację i kupują większe ilości monet.

Jeśli obawiasz się manipulacji na rynku kryptowalut, możesz skorzystać z oferty dostawcy kryptorobotów. Zaufane, sprawdzone oprogramowanie pomoże Ci wykorzystać okazje na rynku zanim zrobią to inni. Roboty działają bez emocji i nie są podatne na zagrywki ze strony nieuczciwych giełd i innych manipulatorów. Zachęcamy do zapoznania się z Bitcoin Revolution i innymi ofertami.

Jakie metody manipulacji stosują nieregulowane giełdy kryptowalut?

Z informacji jakie udało nam się zgromadzić wynika, że większość nieprawidłowości ma miejsce na nieregulowanych giełdach. Brak kar oraz regulacji sprawia, że nawet ponad 90% wolumenu może być zafałszowane. Wszystko po to, by wypozycjonować giełdę na poszczególnych stronach internetowych. Najlepiej nie zakładać konta na takich platformach i nie przelewać tam swoich środków.

Jeśli inwestujesz na giełdach prawdopodobnie spotkałeś się z sytuacjami, kiedy w orderbook’u pojawiają się zaskakująco duże zlecenia kupna lub sprzedaży określonej waluty. Jeśli nie jesteś profesjonalnym inwestorem, Ty również mogłeś już ulec tej manipulacji. Realizujesz wówczas droższe zlecenia, aby szybciej nabyć dane aktywa. W ten sposób nieuczciwe giełdy pozbywają się walut po zawyżonym kursie.

Przykłady manipulacji z rynku kryptowalut

Mieliśmy już do czynienia ze sztucznym kreowaniem zainteresowania bitcoinem w 2017 roku. Wtedy ekonomiści przeanalizowali działania giełdy Bitfinex i przygotowali specjalny raport. Okazało się, że właściciele giełdy wykorzystali własną kryptowalutę o nazwie tether, aby podbijać ceny. W tym samym czasie na innych giełdach ceny spadały.

W zeszłym roku odkryto przypadek manipulacji przez użytkowników dwóch znanych platform - Telegram i Discord. Nadużycia dotyczyły cen ponad 300 kryptowalut. To zjawisko pokazało, że pompowanie dotyczy zarówno małych, jak i dużych opcji walutowych.

Ostatnie tygodnie również pokazały, że manipulacje są cały czas obecne. Kurs Bitcoina sięgnął poziomu około 10 000 USD. Trwało to tylko chwile, a zmiana cenowa nastąpiła podczas wymiany instrumentów pochodnych kryptowaluty FTX.

Właściciele giełdy, na której nastąpił wzrost, otrzymali nawet pozew w związku z manipulacją, sprzedażą papierów wartościowych bez licencji oraz ściąganie haraczy. Sytuacja miała miejsce zaraz po słynnym ataku hakerskim na platformę Binance.

Jak chronić rynek kryptowalut przed manipulacjami?

Manipulacje na rynku kryptowalut są dużym wyzwaniem dla organów regulujących. Okazuje się, że skala nieuczciwych praktyk jest znacząca i przynosi znaczne dochody. Wśród podatnych na pompowanie walut możemy wymienić zarówno te z niewielką kapitalizacją, jak i popularnego Bitcoina.

Okazuje się, że najstarsza waluta cyfrowa regularnie podlega próbom manipulacji. Spekulanci wciąż próbują drogo sprzedać kupione wcześniej aktywa.

Aby wspierać ideę kryptowalut oraz wolność rynku, instytucje nadzoru finansowego w poszczególnych krajach powinny przeprowadzać częstsze kontrole oraz wprowadzić więcej przejrzystych regulacji. Tematem manipulacji na rynku kryptowalut zajmował się już m.in. Amerykański Departament Sprawiedliwości.