X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Liderzy rodzą się w tyglu trudnych doświadczeń

PREMIUM

(Nr 22, grudzień 2004)

Robert J. Thomas, Warren G. Bennis  · 16 min

Co czyni z człowieka wybitnego lidera? Dlaczego niektórzy ludzie instynktownie wiedzą, jak inspirować swoich pracowników i potrafią wyzwolić w nich zaufanie, lojalność i poświęcenie, podczas gdy inni mają z tym ciągłe kłopoty? Nie ma żadnej prostej reguły, która towarzyszyłaby dojrzewaniu człowieka do roli wybitnego przywódcy, ale autorzy artykułu – Bennis i Thomas – twierdzą, że istotną rolę w tym procesie odgrywa sposób, w jaki ludzie radzą sobie z przeciwnościami losu. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań dowodzą, że jedną z najbardziej wiarygodnych oznak prawdziwego lidera jest zdolność do wyciągania konstruktywnych wniosków nawet z najbardziej przykrych doświadczeń. Wybitny lider to ktoś, kto jak feniks powstaje z popiołów trudnych przeżyć jeszcze silniejszy i jeszcze bardziej zaangażowany w to, co robi.

Po przeprowadzeniu w ciągu ostatnich trzech lat ponad 40 wywiadów z liderami prywatnych i państwowych firm autorzy odkryli, że wszyscy oni – zarówno młodsi, jak i starsi – mają za sobą intensywne, często traumatyczne, przejścia, które spowodowały ich wewnętrzną przemianę i wykształciły w nich wyjątkowe przywódcze zdolności.

Autorzy artykułu nazywają okoliczności sprzyjające zdobywaniu tych przełomowych doświadczeń „tyglami”, nawiązując do ceramicznych form, w jakich średniowieczni alchemicy próbowali przemienić podstawowe metale w złoto. Doświadczenia te zmusiły rozmówców Bennisa i Thomasa do zastanowienia się nad tym, kim są i co jest dla nich ważne.

Na podstawie wielu różnych przykładów autorzy szczegółowo omawiają znaczenie tych trudnych prób w życiu liderów. Stawiają również tezę, że wszyscy wybitni liderzy posiadają cztery podstawowe zalety, z których najważniejszą jest zdolność do adaptacji – niemal magiczna sztuka obracania na swoją korzyść przeciwności losu i czerpania z nich dodatkowych sił.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 97% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Robert J. Thomas

Dyrektor zarządzający w Accenture Strategy. Autor ośmiu książek na temat przywództwa i zmiany organizacyjnej.

Warren G. Bennis

Profesor zarządzania w Marshall School of Business na University of Southern California w Los Angeles. Jest także założycielem i dyrektorem Instytutu Przywództwa.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy