X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jawność płac w firmie: mrzonka czy konieczność?

PREMIUM

(Nr 3, maj 2003)

Witold B. Jankowski PL  · 12 min

Czy należy ujawniać płace pracowników firmy? Jakie mogą być konsekwencje braku przejrzystości w zakresie zróżnicowania płac? Co robić, kiedy różnice w wynagrodzeniach zostaną ujawnione?

Jeszcze do niedawna w Polsce sprawa zróżnicowania i jawności płac nie była istotnym problemem biznesowym. Większość pracowników wiedziała, kto ile zarabia. Zróżnicowanie płac też nie było szczególnym problemem. Obecnie w coraz większej liczbie firm taka sytuacja należy już do przeszłości. Informacja na temat zarobków stała się poufna. Co więcej, pytanie o wysokość zarobków stało się pytaniem bardzo krępującym czy wręcz niestosownym.

Pieniądze jednak zawsze wywołują emocje. Zwłaszcza kiedy inni zarabiają więcej od nas. W tym wypadku jest to niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba. Tymczasem w wielu firmach płace pracowników wykonujących identyczną lub zbliżoną pracę często się istotnie różnią. Przyczyn tego stanu może być wiele. Na przykład pracownicy zatrudniani w warunkach recesji często dostają dużo mniejsze płace niż pracownicy przyjęci w czasach wysokiej koniunktury, kiedy pracodawcy walczą o najlepszych pracowników. Kiedy zróżnicowanie płac przestaje być kontrolowane, system płac staje się systemem ułomnym z punktu widzenia zarządzania wydajnością. Co gorsza, staje się także systemem niesprawiedliwym. Ten drugi problem pozostaje w ukryciu, dopóki różnice płac nie zostaną ujawnione.

Wbrew pozorom ludzie niechętnie mówią otwarcie o tym, ile zarabiają. Zasadniczo nie zdają sobie sprawy z wszystkich różnic w uposażeniach.

Wynagrodzenia w firmie informatycznej Techsolutions bardzo się między sobą różniły. I dla nikogo nie stanowiło to żadnego problemu, dopóki pensje pozostawały tajemnicą. Ich wysokość trafiła jednak do wiadomości publicznej za sprawą zwolnionego pracownika. Teraz wszyscy w kółko rozprawiają o tym, ile kto jest wart. Oto dylemat pewnej firmy, dla której jawność płac, a szczególnie zróżnicowania płac, stała się palącym problemem. Zastanowimy się także wspólnie z naszymi ekspertami, co zrobić z tym dylematem oraz jaka powinna być optymalna polityka w zakresie zróżnicowania i jawności płac.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Motywacją do pracy nie zawsze muszą być pieniądze »

Jest coś, co się liczy dla twoich pracowników bardziej niż pieniądze 

Andrew Chamberlain

Priorytety dotyczące miejsca pracy zmieniają się wraz wzrostem wynagrodzenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy