X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Niemal każdy z nas miał w życiu zawodowym taki moment, w którym czuł się jak oszust. Jednak u niektórych pracowników to uczucie ma uporczywy i przewlekły charakter. Taki stan psychiczny został opisany po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest określany mianem syndromu oszusta (impostor phenomenon). Mimo wieloletnich badań nad tym zjawiskiem nie wiemy zbyt dużo ani o cechach, które je wywołują, ani o tym, jacy ludzie są na nie podatni.

Praca, jaką opublikowali niedawno naukowcy z Uniwersytetu Gandawskiego, rzuca nieco światła na tę kwestię. Badacze poprosili 201 belgijskich pracowników umysłowych o wypełnienie ośmiu ankiet zawierających ponad 130 pytań. Ankiety sprawdzały, w jakim stopniu pracownicy doświadczają syndromu oszusta, a także jak oceniają samych siebie pod względem takich cech, jak: sumienność, odpowiedzialność, neurotyzm, skłonność do kompromisu, otwartość, ekstrawertyczność, perfekcjonizm, zadowolenie z pracy i oddanie przedsiębiorstwu.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 97% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy