X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jak z klasą przejść na emeryturę

PREMIUM

(Nr 202-203, grudzień 2019 - styczeń 2020)

Bill George  · 13 min

Jak z klasą przejść na emeryturę

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Wybór właściwego czasu na rezygnację ze stanowiska to jedno z najtrudniejszych zadań prezesa. Jeszcze trudniej jest podjąć decyzję, co robić potem.

Kiedy LLOYD Blankfein przygotowywał się do ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej i prezesa banku Goldman Sachs, które zaplanowano na 1 października 2018 roku, napisał do pracowników wzruszający list. Przedstawił w nim swoje ambiwalentne uczucia dotyczące rezygnacji z pracy. „Zawsze trudno mi było wyobrazić sobie tę chwilę – pisał Blankfein, który właśnie skończył 64 lata. – W ciężkich czasach nie można zostawić przedsiębiorstwa. Kiedy sytuacja się poprawia, człowiek po prostu nie chce tego robić. Dzisiaj nie chcę odejść z Goldman Sachs, ale… wydaje się, że to odpowiedni moment”.

Wybór właściwego czasu na rezygnację ze stanowiska stanowi istotną część pracy prezesa i jest o wiele trudniejszy, niż można by przypuszczać. Przywódcom, którzy pracowali kilkadziesiąt lat, żeby dotrzeć na szczyt – gdzie czekały na nich władza, profity i prestiż – przejście na emeryturę może wydawać się przerażającą, niemal zagrażającą egzystencji perspektywą. Ich poczucie własnej wartości często wiąże się z pracą, a pytania, przed którymi stają, dotyczą istoty wizerunku, jaki wykreowali we własnych oczach. Jak utrzymam status i znaczenie? Czy kiedy stracę stanowisko, ludzie wciąż będą mnie szanować? Gdzie powinienem teraz zamieszkać, skoro nie jestem już przywiązany do centrali firmy? Jak będę spędzać całe dnie? Jak mogę dalej zmieniać świat na lepsze, skoro nie będę już kierować organizacją?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co robić na emeryturze? »

Emerytura w nowych czasach 

Mary Dean Lee , Leisa Sargent , Christine D.Betaille , Heather C. Vough

Przez dziesięciolecia wydawało się naturalne, że po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia, a już z pewnością przed siedemdziesiątką, ludzie kończą karierę zawodową i zaczynają odpoczywać.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy