X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jak umożliwić nowym prezesom wejście w rolę lidera zmian

(Nr 193, marzec 2019)

1 min

Jak umożliwić nowym prezesom wejście w rolę lidera zmian

Gdy prezesi dużych amerykańskich spółek giełdowych ustępują ze stanowiska, uważa się, że najlepszym ruchem, jaki mogą wykonać, jest szybka rezygnacja z członkostwa w radzie nadzorczej(1), aby umożliwić następcy wdrożenie zmian. Nie jest to jednak żelazną regułą w firmach kontrolowanych przez rodziny.

Aby zrozumieć, w jaki sposób praktyki w zakresie sukcesji mogą ograniczać zmiany, naukowcy zbadali 523 przypadki sukcesji w firmach rodzinnych, wraz z danymi na temat ich losów w ciągu następnych trzech lat. Badacze wyodrębnili cztery istotne czynniki: wpływ wywierany przez ustępującego prezesa na wybór jego następcy; istnienie formalnej umowy pomiędzy odchodzącym prezesem i jego sukcesorem na temat przekazania władzy; to, czy ustępujący prezes pozostał członkiem rady nadzorczej; i to, czy nowy prezes jest członkiem rodziny. Analiza przeprowadzona przez naukowców wykazała, że ograniczenie wpływu wywieranego przez ustępującego prezesa w trakcie i po zakończeniu procesu sukcesji, sporządzenie formalnej umowy dotyczącej sposobu i czasu przekazania władzy oraz wybór następcy niebędącego członkiem rodziny zwiększają szanse dokonania radykalnych zmian w firmie – zmian, które przyczynią się do zapewnienia rodzinnej firmie dalszego istnienia. 

(1) Prezesi spółek akcyjnych działających w Polsce zgodnie z K.s.h. nie mogą być członkami ich rad nadzorczych; mogą wejść w skład rady po ustąpieniu ze stanowiska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sprawdź, jak przejść przez sukcesję w firmie »

Myślisz o przejściu na emeryturę? Zastanów się nad planem sukcesji 

Karen Firestone

Brak komunikowania planów sukcesji klientom, pracownikom i udziałowcom może spowodować wewnętrzny chaos, grożąc utratą klientów oraz spadkiem wartości akcji

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy