X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Każdego roku firmy wydają miliony dolarów na szkolenia poświęcone zapobieganiu dyskryminacji, bo chcą, aby ich zasoby kadrowe były bardziej różnorodne, a przez to bardziej innowacyjne i bardziej efektywne. Z badań wynika, że dobrze zarządzane różnorodne grupy ludzi osiągają lepsze wyniki niż grupy homogeniczne, pracują z większym poświęceniem, odznaczają się wyższą inteligencją zbiorową i lepiej radzą sobie z podejmowaniem decyzji oraz rozwiązywaniem problemów. Jednak badania dowodzą również tego, że programy zapobiegania dyskryminacji rzadko przynoszą spodziewane efekty. A niektóre organizacje nie prowadzą takich programów. Jak więc lider może zapewnić, żeby zespół był zróżnicowany i czerpał z różnorodności maksimum korzyści? Czy jedna osoba jest w stanie zadbać o to, o co nie potrafi zatroszczyć się cała firma?

Wprawdzie wyrugowanie dyskryminacji jest zadaniem niezwykle trudnym, ale przeciwdziałanie jej już tak trudne nie jest. Poświęciłyśmy kilkadziesiąt lat na badanie tego zagadnienia i na doradzanie ludziom, jak tworzyć różnorodne grupy pracowników i jak nimi zarządzać. W tym czasie wyodrębniłyśmy kilka sposobów, przy użyciu których menedżerowie mogą przeciwdziałać dyskryminacji.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że w codziennych interakcjach zawodowych dyskryminacja przejawia się w czterech formach. Są to: (1) ciągłe udowadnianie swojej wartości – niektóre grupy pracowników muszą potwierdzać swoją wartość w większym stopniu niż inne; (2) chodzenie po linie – zakres tolerancji wobec zachowań niektórych grup jest węższy niż wobec innych; (3) bariera macierzyństwa – bywa, że zaangażowanie i kompetencje kobiet, które mają dzieci, są kwestionowane, a one same są krytykowane za nadmierne poświęcanie się karierze zawodowej; (4) przeciąganie liny – poszkodowane grupy pracowników są napuszczane na siebie nawzajem z powodu odmiennych strategii asymilowania się lub odmowy asymilacji.

Harvard Business Review Polska to prestiżowy magazyn dla tych, którzy są głodni sukcesu. Inwestując w wiedzę harvardzką, robisz krok w dobrym kierunku. Sprawdź teraz!

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Równouprawnienie to fikcja? »

Czego o równości płac możemy dowiedzieć się od amerykańskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej? 

Ruchika Tulshyan

Obserwując walkę amerykańskich zawodniczek na rzecz równości możemy wyciągnąć szereg wniosków w kwestii równouprawnienia, szczególnie w obliczu oporu ze strony pracodawcy.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy