Większość firm zmaga się z wyzwaniem: jak wytwarzać innowacje w sytuacji, gdy pracownicy koncentrują się głównie na codziennej pracy? Rozwiązaniem, którego skuteczność potwierdziliśmy, jest zastosowanie katalizatora, nowego elementu w organizacji, który pobudza pracowników do kreatywności i eksperymentowania.
Partnerem materiału jest ITMAGINATION
ITMAGINATION jest jedną z najszybciej rozwijających się firm IT w regionie CEE. Aby jednak utrzymać się na czele technologicznego wyścigu, za istotny obszar działalności uznaliśmy wzmacnianie innowacyjności w każdym z nas. Biorąc bowiem pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku, firmy powinny zapewnić sobie stały dopływ nowych pomysłów, które można poddać szybkim testom. Najczęściej w tym celu tworzy się jednostki badawczo‑rozwojowe. Minusem tego rozwiązania jest oderwanie ich od problemów pozostałej części organizacji.
Projektując program innowacji InLab, przyjęliśmy więc dwa kluczowe założenia. Po pierwsze, stałe finansowanie na poziomie co najmniej miliona złotych rocznie. Po drugie, w celu tworzenia wartości dodanej dla firmy jednostka koordynująca program współpracuje ze wszystkimi pracownikami. W ten sposób pomysłodawcy innowacji mogą utrzymywać bliskie relacje z użytkownikami nowych rozwiązań. Dodatkowo wykorzystaliśmy wyniki badań przedstawione w artykule HBRP DNA innowatora. Badacze odkryli, że w większości organizacji odnoszących sukcesy kierownictwo czuje się odpowiedzialne nie tyle za tworzenie innowacji, co za ułatwianie procesów innowacyjnych wewnątrz niej oraz wzmacnianie cech wpływających na kreatywność pracowników.
W projekty rozwijane w InLab zaangażowanych jest obecnie aż 10% zespołu ITMAGINATION. Program zakłada, że pracownicy mogą zgłaszać innowacyjny pomysł, a następnie otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za pracę nad jego rozwojem. Udział w InLab pomaga uczestnikom w budowaniu skojarzeń i networkingu, ponieważ zespoły projektowe mogą składać się z osób pracujących na co dzień w różnych działach. To także zachęta do zadawania prowokacyjnych pytań i eksperymentowania. Uczestnicy programu nie ponoszą ryzyka – niepowodzenie projektu nie wiąże się dla nich z żadnymi konsekwencjami.
Nasze doświadczenia potwierdziły, że jeśli stworzymy pracownikom odpowiednie warunki, to znajdą oni sposoby na usprawnienie działalności organizacji. Projekty rozwijane w ramach InLab dotyczyły m.in. dodania nowych funkcji do naszego systemu dla sektora finansowego oraz ograniczania kosztów ponoszonych przez klientów. Inne pomysły służyły poprawie wymiany wiedzy między pracownikami czy tworzeniu nowych produktów.
Efekty biznesowe InLab są namacalne. Znaleźliśmy nowe źródła przychodów i sposoby na zwiększenie marży. Program wpłynął pozytywnie na kulturę organizacji i wzmocnienie myślenia nastawionego na ciągłe poszukiwanie usprawnień. InLab miał jeszcze jeden efekt – ITMAGINATION rozszerzyło swoją ofertę o innowację jako usługę. Efekty programu docenili bowiem także nasi klienci, którzy widzą potrzebę stosowania katalizatora innowacji.
Jako pierwszy zwrócił się do nas bank, dla którego powstał program Inkubatora Innowacji. W sektorze finansowym zewnętrzny element wzmacniający kreatywność jest szczególnie pożądany. Z jednej strony kultura organizacyjna banku jest nastawiona na przestrzeganie reguł i minimalizowanie ryzyka, z drugiej natomiast branża ta stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami i potrzebuje nowych rozwiązań. ITMAGINATION zaproponowało więc dostarczenie interdyscyplinarnego zespołu współpracującego z pracownikami banku, a także specjalnej aplikacji i związanych z nią procesów. Celem było wytworzenie innowacji zwiększających efektywność operacyjną instytucji.
Kolejnym sposobem, w jaki wspieramy firmy jako katalizator innowacji, jest wspólne tworzenie nowatorskich rozwiązań. Przykładowo, dla jednej z firm produkcyjnych zaprojektowaliśmy system predictive maintenance, który wykorzystuje dane o zamówieniach oraz okresach serwisowania urządzeń do przewidywania optymalnych okresów prowadzenia przeglądów. Tym samym firma zwiększyła swoje moce produkcyjne bez konieczności kupowania nowych maszyn.
Procesów wytwarzania innowacji nie da się w pełni kontrolować, ale można tworzyć odpowiednie i trwałe dla nich warunki. Warto przywołać myśl N.N. Taleba przekonanego, że praca w sztywnej strukturze utrudnia przewidywanie nieprawdopodobnego, bo niełatwo o nową myśl, jeśli tkwimy ciągle w tym samym środowisku. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o tworzeniu dla pracowników warunków, w których ich wewnętrzny innowator ma możliwość rozwinąć skrzydła.
Daniel Arak Współzałożyciel i członek zarządu ITMAGINATION.