X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jak długo firmy trzymają się zaleceń konsultantów

(Nr 195, maj 2019)

1 min

Jak długo firmy trzymają się zaleceń konsultantów

Firmy, które zatrudniają konsultantów do pomocy w znalezieniu efektywniejszych sposobów funkcjonowania, często notują wyraźną poprawę wyników w krótkim okresie. Czy korzyści te wykazują także długotrwały charakter?

Jest to pytanie, na które od dawna nie ma jednoznacznej odpowiedzi: dla zwolenników „metody Toyoty” (Toyota Way)Indeks górny 1 takie inicjatywy są początkiem ciągłego procesu zmian na lepsze, natomiast inni twierdzą, że aż ⅔ projektów transformacyjnych ostatecznie ponosi porażkę. Nowe badanie dowodzi, że odpowiedź leży gdzieś pośrodku, i wskazuje na czynniki, które mogą pomóc firmom w utrzymaniu zwrotu z inwestycji w projekty doradcze.

Biznes nie istnieje bez strategii. »

Począwszy od 2008 roku, konsultanci pracowali z niektórymi z 28 tkalni należących do 17 indyjskich firm tekstylnych (pozostałe tkalnie stanowiły grupę kontrolną). Zespół badaczy odwiedził obie grupy tkalni w 2017 roku, aby przekonać się, czy zalecenia konsultantów przyniosły trwałe efekty. Wprawdzie prawie połowa działań zalecanych przez konsultantów została zaniechana, badacze odkryli jednak znaczącą różnicę pod względem praktyk i wyników pomiędzy zakładami, z którymi pracowali konsultanci, a zakładami, które z ich pomocy nie korzystały. W pierwszej grupie wzrost produktywności personelu był o 35% wyższy niż w drugiej. Ponadto wiele nowych wzorcowych praktyk zakorzeniło się w innych tkalniach tych samych firm, co świadczy o występowaniu korzystnego efektu ubocznego, który dodatkowo podniósł wartość projektów doradczych.

Naukowcy sprawdzili również, dlaczego wiele zaleceń konsultantów zostało odłożonych na bok, mimo że przyniosły wyraźną poprawę. „Rotacja na stanowiskach kierowniczych i brak czasu [ze strony prezesa i dyrektora finansowego] były najczęściej przytaczanymi powodami rezygnacji z efektywnych praktyk zarządczych, co uwydatnia rolę kluczowych osób w firmie” – piszą badacze.

Indeks górny 1 Zbiór zasad i zachowań, które składają się na System Produkcyjny Toyoty i podejście do zarządzania stosowane w tej firmie. Zasady te koncentrują się na dwóch obszarach: ciągłym doskonaleniu procesów i szacunku dla ludzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Spójrz na coś inaczej »

Szkolenia dla kadr kierowniczych – jak wykorzystać ich potencjał? 

Michael Schrage

Najważniejszą rzeczą, jakiej nauczyłem się w ciągu ponad 10 lat prowadzenia kursów dla kadr kierowniczych, jest to, że rozwijanie nowych kompetencji jest ważniejsze niż komunikowanie swojej wiedzy fachowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy