X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Przewodniczący rad nadzorczych są przeważnie doświadczonymi liderami. Połowa szefów rad w firmach z indeksu S&P 500 pełni zarazem funkcje prezesów tych organizacji, a ogromna większość pozostałych przewodniczących to byli prezesi. Bliski związek tych dwóch stanowisk wywołuje problemy. Radzie, której przewodniczy prezes, trudno jest pełnić wobec niego funkcję nadzorczą – i z tego powodu firmy coraz częściej rozdzielają te roleIndeks górny 1. Ten podział może jednak powodować inny problem: gdy szef rady nie jest prezesem, istnieje realne zagrożenie, że zacznie postępować jak alternatywny prezes, wzniecając konflikty i siejąc zamęt w łonie kierownictwa organizacji.

Jak być dobrym przewodniczącym rady nadzorczej

Jakie praktyki sprawdzają się na stanowisku przewodniczącego rady i czym się różnią od tradycyjnych praktyk stosowanych przez prezesów i menedżerów najwyższego szczebla? Aby poszukać odpowiedzi na te pytania, działająca przy uczelni INSEAD placówka Corporate Governance Center (Centrum Nadzoru Korporacyjnego) zrealizowała projekt badawczy, który obejmował: ankietę adresowaną do 200 szefów rad z 31 krajów, 80 wywiadów z przewodniczącymi i 60 wywiadów z członkami rad, akcjonariuszami i prezesami. Pomimo pewnych różnic kontekstowych (związanych głównie ze strukturą właścicielską i, w mniejszym stopniu, z kulturą narodową) odkryliśmy wyjątkowo wysoki poziom zgodności w opiniach na temat tego, co czyni menedżera dobrym przewodniczącym rady.

Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »

Decyzje doskonałe 

Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów.
Sięgnij po przewodnik myślenia zintegrowanego dla przywódców – bestseller „Wall Street Journal” i najlepszą książkę biznesowa według The Glob and Mail. To bezcenne źródło praktycznych wskazówek dla każdej osoby, która chce podejmować lepsze decyzje w życiu i biznesie!

Jak przyznała duża część badanych przez nas osób, skuteczny szef rady sprawuje przywództwo nie nad firmą, ale nad radą, umożliwiając jej funkcjonowanie w charakterze najwyższego organu decyzyjnego w firmie. Jak ujął to jeden z respondentów naszej ankiety: „Przewodniczący jest odpowiedzialny za radę i to ją reprezentuje, natomiast prezes odpowiada za firmę i jest jej publiczną twarzą”. To kluczowe rozróżnienie sprawia, że rola szefa rady jest bardzo odmienna od roli prezesa. Wymaga specyficznych umiejętności oraz wiąże się z określonymi praktykami. Na podstawie tych wymagań opracowaliśmy zbiór ośmiu zasad. Omówimy je w dalszej części artykułu, podając przykłady liderów, którzy te zasady stosują.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Grupa twoich fanów »

Zależy ci na awansie? Skorzystaj z rad osobistej rady nadzorczej 

Sabina Nawaz

Aby doskonalić się w roli lidera i profesjonalisty, nie możesz polegać wyłącznie na swoim punkcie widzenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy