X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Jedynym elementem rzeczywistości, który wydaje się stały we współczesnym biznesie, jest zmiana. Umiejętności i cechy, które przesądzały o sukcesie w minionych latach, dziś nie wystarczą do zwiększania konkurencyjności. W jaki sposób przygotować się na wyzwania przemysłu 4.0?

Partnerem materiału jest ASTOR.

Inżynier 4.0 jest nie tylko ekspertem w dziedzinie technologii. Oczywiście w dalszym ciągu umiejętność posługiwania się zaawansowanymi narzędziami będzie na rynku ceniona. W dobie dynamicznych przemian technologicznych to właśnie ten solidny fundament pozwala inżynierom na przyswajanie nowoczesnych technologii, niezbędnych w ich codziennej pracy. I faktycznie w dobie tzw. przemysłu 3.0 rekruterom zależało właśnie na przyciągnięciu do firm osób o najwyższych kompetencjach technicznych. Inne cechy kandydatów schodziły na dalszy plan. Dlatego inżynier 3.0 jest świetnym analitykiem, działa logicznie i systematycznie. Zdecydowanie woli pracę zgodną z procedurami. Jednocześnie z tego właśnie powodu nie lubi zmian ani przejmowania inicjatywy. W swojej pracy jest raczej skoncentrowany na zadaniach, a nie na ludziach. Epoka inżynierów 3.0 odchodzi jednak w przeszłość. Gotowość na nadchodzące wyzwania oznacza także tzw. kompetencje psychospołeczne.

Czytaj, inspiruj się, twórz. Daj sobie szansę na rozwój dzięki solidnej dawce harvardzkiej wiedzy. Prenumerując, masz pewność, że na bieżąco będziesz poznawać tajniki najlepszych ekspertów biznesowych. Kup teraz!

Otwartość na zmiany

Tak jak skończyły się czasy jednego zawodu wykonywanego przez całe życie, tak samo ciągle zmienia się technologia wykorzystywana w pracy. Rosnąć więc będzie znaczenie takich kwestii, jak interdyscyplinarność oraz umiejętność dostosowania się do zmienności towarzyszącej nam na każdym kroku. Dlatego inżynier 4.0 będzie się wyróżniał przede wszystkim otwartością na zmiany i różnorodność, zarówno w kontaktach z ludźmi, jak i w realizowanych zadaniach. Wśród jego kompetencji znajdują się też umiejętności komunikacyjne. Co więcej, jest to umiejętność komunikacji nie tylko z innymi inżynierami, ale także z osobami niemającymi wykształcenia technicznego, na przykład z menedżerami.

Chociaż do niedawna postrzegano tzw. kompetencje psychospołeczne jako nietypowe dla inżyniera, obecnie nabierają one coraz większego znaczenia na nowoczesnym rynku pracy. Zresztą nie jest to opinia wyłącznie rekruterów czy menedżerów, ale również samych inżynierów. W badaniach przeprowadzonych przez Akademię ASTOR niemal połowa ankietowanych inżynierów przyznała, że inwestycja w kompetencje psychospołeczne stanowi istotny element ich rozwoju. Respondenci stwierdzili również, że ograniczanie się do pogłębiania wiedzy technicznej nie jest już wystarczające do odnalezienia się na rynku.

Jaką cechę należy uznać za najistotniejszą dla współczesnych menedżerów? Wiele wskazuje, że jest nią otwartość na zmiany. Tempo zmian otoczenia technologicznego jest obecnie tak szybkie, że zdolność adaptowania się do nowych warunków staje się niezbędna do odnalezienia się w nowoczesnych organizacjach. Inżynier powinien zatem postawić na nieustanny rozwój, a także na bieżąco śledzić trendy w swojej specjalizacji. Ponadto powinien czerpać wiedzę także z innych dziedzin, również tych, które dopiero powstają i wymagają rozwoju zupełnie nowych umiejętności. Rośnie więc znaczenie interdyscyplinarności rozumianej jako zbieranie informacji z różnych źródeł, a także umiejętność przeanalizowania ich i przetworzenia w taki sposób, aby na ich podstawie wyciągnąć wnioski potrzebne do realizacji własnych potrzeb. Realizacja tego zadania wymaga od inżyniera umiejętności biegłego posługiwania się narzędziami umożliwiającymi pracę na wielkich zbiorach danych (big data).

Inżynier 4.0 – Obszary kompetencji i umiejętności

Nowe zespoły

W dobie szybko postępującej globalizacji kompetencją nie do przecenienia jest również znajomość języków obcych. Dotyczy to zwłaszcza angielskiego – języka, w którym komunikuje się większość międzynarodowych zespołów i opracowuje się dokumentację techniczną. Także zespoły coraz częściej są powoływane nie na stałe, ale raczej do realizacji konkretnego zadania. Wynika z tego, że inżynierowie pracują w zmiennym otoczeniu, w którym kluczową rolę odgrywają kompetencje interpersonalne. Jak jednak pokazało badanie Akademii ASTOR, wielu inżynierów w dalszym ciągu ma problem z komunikacją. Ten obszar warto poprawiać, bo umiejętne informowanie o na przykład ewentualnych trudnościach czy potrzebach pozwala zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

Współczesny inżynier powinien też umieć pracować projektowo oraz podejmować decyzje. Bez nich trudno z powodzeniem realizować projekty, a właśnie inżynierowie coraz częściej będą musieli odnajdować się w roli kierowników projektów. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować również w rozwój kompetencji menedżerskich.

Inwestycje w rozwój

W jaki sposób inwestować w rozwój kompetencji potrzebnych współczesnym inżynierom? Przykładem może być program realizowany wspólnie przez firmy ASTOR i Nowe Motywacje, które połączyły doświadczenia w obszarach technologicznych i szkoleniowych. Program wynika z przekonania, że w dobie tzw. czwartej rewolucji przemysłowej należy stawić czoło nie tylko wyzwaniom technologicznym, ale również biznesowym. Koniecznością staje się zatem wypełnienie luki pomiędzy światami biznesu i technologii. Co to oznacza w praktyce? Z jednej strony konieczne jest dopasowanie kompetencji inżynierów do coraz istotniejszej interdyscyplinarności, a z drugiej – należy zsynchronizować ten rozwój z realizacją celów biznesowych organizacji. Innymi słowy, inżynierowie we współczesnych firmach powinni umieć komunikować się nie tylko we własnym gronie, ale również dostarczyć informację biznesową kadrze zarządzającej.

Inżynierowie z epoki przemysłu 3.0 oraz 4.0 nie różnią się między sobą poziomem kompetencji technicznych. To właśnie one stanowią trzon wiedzy i umiejętności każdego z nich. W dobie błyskawicznych zmian technologicznych pozwalają inżynierom szybko przyswajać nowe umiejętności i odnajdować się w zespołach zawiązywanych na potrzeby realizacji projektów.

Wydaje się, że w dzisiejszym biznesie to właśnie zmiana jest paradoksalnie jedyną stałą cechą. Stąd właśnie wynika zapotrzebowanie na inżynierów mających nie tylko w kompetencje techniczne, ale również na przykład interpersonalne czy umiejętność podejmowania decyzji.

Od inżynierów coraz częściej oczekuje się umiejętności przekazywania wiedzy osobom spoza swojego kręgu specjalizacji. Komunikacja między inżynierem a menedżerem będzie z pewnością tylko zyskiwać na znaczeniu. Ponadto zadania inżyniera 4.0 będą coraz bardziej zróżnicowane: od nadzoru nad procesami technologicznymi poprzez dostarczanie danych potrzebnych do podjęcia decyzji biznesowej, zarządzanie projektami aż po konsultację i sprzedaż poszczególnych rozwiązań. Z tego powodu inwestycja w rozwój zróżnicowanych kompetencji wkrótce stanie się rynkową koniecznością. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Biznes w dobie technologii »

Inżynierowie przemysłu 4.0: jak ich rozwijać? 

Jarosław Gracel PL, Małgorzata Stoch PL

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, kompetencje bazujące na mocnych fundamentach wiedzy technicznej już nie wystarczają.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy