X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Innowacje w czasach zawirowań

PREMIUM

(Nr 81, listopad 2009)

James Allen, Kara Gruver, Darrell K. Rigby  · 18 min

Podczas recesji, gdy wiele przedsiębiorstw boryka się ze spadkiem przychodów i zysków, menedżerowie często dochodzą do wniosku, że innowacje nie są w końcu aż tak ważne. Zdaniem autorów artykułu, dzieje się tak dlatego, że innowacyjność nie stała się integralnym elementem działalności wielu organizacji. W takich strukturach kreatywność, będąca źródłem przełomowych koncepcji, albo nie istnieje, albo jest tłumiona. Autorzy stawiają tym podmiotom za wzór branżę odzieżową. Słynne domy mody muszą co sezon kreować od nowa swoje kolekcje i tym samym wizerunek swoich marek. Inaczej grozi im pewna rynkowa śmierć. Aby sprostać temu ciągłemu wyzwaniu, firmy odzieżowe tworzą nietuzinkowe tandemy liderów, złożone z pełnego inwencji, „prawopółkulowego” dyrektora kreatywnego i nastawionego komercyjnie „lewopółkulowego” menedżera ds. marki. Autorzy nazywają takie alianse zespołami obupółkulowymi.

Kilka słynnych przykładów takich tandemów można znaleźć poza branżą odzieżową: Steve Jobs i dyrektor operacyjny firmy Apple, Tim Cook; kreatywny Bill Hewlett i znający się świetnie na biznesie David Packard; były trener lekkiej atletyki, który zaprojektował buty do biegania Nike, Bill Bowerman i jego partner od spraw biznesowych Phil Knight. Jednak branża odzieżowa poszła najdalej we wpisywaniu tego rodzaju duetów w swój model organizacyjny. Gucci Group i inne domy mody nauczyły się: tworzyć i hołubić efektywne partnerstwa pomiędzy ludźmi, których atutem jest kreatywność, oraz ludźmi, którzy znają się na liczbach; tak organizować działalność, by partnerzy mogli nią skutecznie kierować i nie mieli wątpliwości, za co odpowiadają, a także sprzyjać współpracy pomiędzy lewo- i prawopółkulowcami na każdym szczeblu hierarchii, by zapewnić sobie ciągły dopływ talentów.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 97% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

James Allen

Dyrektor londyńskiego oddziału firmy Bain & Company; wraz z Chrisem Zookiem kieruje realizacją globalnej strategii firmy.

Kara Gruver

Kara Gruver kieruje północnoamerykańskim pionem dóbr konsumpcyjnych firmy Bainfla

Darrell K. Rigby

Partner w bostońskim oddziale firmy Bain & Company i dyrektor prowadzonych przez firmę badań Management Tools & Trends.

Bądź na bieżąco

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy