X
Zdobądź pewne komepetencje w niepewnych czasach
30 szkoleń tematycznych online.
Nawet 5 szkoleń w cenie 1!
87,6% zadowolonych klientów
Kup >>
300 od 59

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Dla poszczególnych menedżerów i pracowników przedsiębiorstwa fuzja lub przejęcie nie jest po prostu elementem strategii. Zazwyczaj zdarzenie to radykalnie zmienia ich osobistą sytuację a często stanowi traumę.

Okres „potransakcyjnej integracji” (postmerger integration) jak eufemistycznie nazywają ten czas zarządy firm i konsultanci jest pełen napięć, niepewności, a nawet chaosu. Wzmaga się obciążenie pracą, podobnie jak presja i stres. Bywa, że musisz: szybko dostosować się do nieznanych reguł, praktyk i układu sił; pracować z nieznajomymi ludźmi z odmiennych kultur organizacyjnych, a nawet narodowych; podporządkować się nowemu szefowi, który nic nie wie o twoim dorobku lub aspiracjach. Jednocześnie nie masz żadnej gwarancji, że będziesz pracował w nowo powstałej organizacji; a tym bardziej że czeka cię w niej długotrwała kariera. Średnio licząc, około 30% pracowników traci pracę po fuzji lub przejęciu firmy z tej samej branży.

W takich sytuacjach ludzie zazwyczaj obsesyjnie skupiają się na rzeczach, nad którymi nie mają kontroli: decyzjach dotyczących tego, kto dostanie wymówienie, otrzyma awans, zmieni stanowisko lub zostanie przeniesiony w inne miejsce. Jednak w efekcie naszych badań i dzięki pracy w charakterze doradców odkryliśmy, że ludzie skazani na organizacyjny zamęt mają o wiele większy wpływ na to, co się z nimi stanie, niż sądzą.

Jeśli twoja firma jest stroną jednej z dziesiątków tysięcy transakcji fuzji lub przejęcia, jakie każdego roku mają miejsce na świecie, możesz zareagować na to w różny sposób. Pierwszą opcją jest spuszczenie głowy, skupienie się na bieżących zadaniach i życie nadzieją, że wszystko skończy się dobrze. Drugi sposób polega na odświeżeniu swojego CV, odnowieniu kontaktów z siecią znajomych spoza firmy i wzięciu się do szukania innej pracy. My jednak zalecamy trzeci i być może bardziej konstruktywny wariant: włączenie się w dynamiczny, intensywny proces integracji i wykorzystanie go jako szansy na zajrzenie w głąb siebie i osobisty rozwój.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy