X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ekspansja międzynarodowa jako innowacja

PREMIUM

(Nr 130-131, grudzień 2013 - styczeń 2014)

Jarosław Dmowski  · 15 min

Firmy planujące ekspansję zagraniczną powinny podejść do tego zadania jak do innowacji. Zacząć od wydzielenia zespołu, którego zadaniem będzie rozpoznanie i wskazanie rynków wartych uwagi i zaangażowania. Kolejny krok to wybór – w zależności od dynamiki i różnorodności rynków – takiego stylu działania, który najlepiej umożliwia pogodzenie postulatu efektywności ze zdolnością do ekspansji zagranicznej. Model Ambidexterity, opracowany przez zespół ekspertów z nowojorskiego BCG Strategy Institute, wskazuje cztery możliwe kierunki działania:

▪ Wydzielenie – wyodrębnij jednostkę do realizacji specjalnych zadań.

▪ Przełączanie – celowo zmieniaj modele operacyjne, przechodząc z trybu tworzenia nowych rozwiązań do efektywnościowego.

▪ Samoorganizacja – pozwól pracownikom na dostosowanie modelu operacyjnego do aktualnych potrzeb.

▪ Zbudowanie zewnętrznego ekosystemu – pozyskuj nowe modele operacyjne.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 98% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy