X
Następny artykuł dla Ciebie

Pieniądze odegrały ważną rolę w ewolucji i przetrwaniu naszego gatunku. Dziś – bardziej niż inne narzędzia – dzielą nas, negatywnie wpływając na nasze zachowania.

Myślenie o pieniądzach zabiera nam mnóstwo czasu. Rozmawiamy o nich; martwimy się o nie; zastanawiamy się, czy ich nam wystarczy do zaspokojenia pilnych potrzeb. Jeśli mamy szczęście i posiadamy dużo pieniędzy, myślimy o tym, aby wydać je na nowy samochód, nowy dom lub wymarzone wakacje.

Od czasów naszych najstarszych przodków pieniądze są jednym z najważniejszych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji. Jednak w odróżnieniu od większości innych narzędzi pieniądze – a nawet samo myślenie o nich – wywierają negatywny wpływ na nasze zachowania. Stajemy się bardziej skłonni do przedkładania własnych uczuć, pragnień i celów nad dobre relacje z innymi ludźmi i nad pomaganie im. Pieniądze rodzą tarcia pomiędzy pobudkami osobistymi a interpersonalnymi.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Aby zrozumieć, dlaczego pieniądze tak mocno na nas oddziałują, warto wrócić do czasów, które poprzedzały wynalezienie ich, czyli do epoki handlu wymiennego. Przez mniej więcej 5 tysięcy lat pierwsi ludzie i neandertalczycy żyli obok siebie i z biologicznego punktu widzenia neandertalczycy mieli więcej atutów. Pojawili się na Ziemi wcześniej, byli mocniej zbudowani i mieli większe mózgi. Dlaczego więc nasi przodkowie zyskali nad nimi przewagę? Dlatego że handlowali na większą skalę i na dalsze odległości, co zapewniało im dostęp do bogatszych i bardziej zróżnicowanych zasobów oraz zwiększało ich szanse na przetrwanie. Antropolodzy określają niekiedy tych pierwszych ludzi mianem homo economicus dla zaznaczenia cechy, która odróżniała ich od innych istot żyjących na Ziemi.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pieniądze szczęścia nie dają? »

Jest coś, co się liczy dla twoich pracowników bardziej niż pieniądze 

Andrew Chamberlain

Priorytety dotyczące miejsca pracy zmieniają się wraz wzrostem wynagrodzenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy