X
Następny artykuł dla ciebie

Robert Zieliński, szef firmy Farbox, produkującej materiały budowlane, staje przed dylematem: czy rozszerzać produkcję i handel na Ukrainie, gdzie zetknął się z próbą wymuszenia łapówki przez miejscowych urzędników, czy może dać sobie spokój i wrócić do kraju?

Eldorado w zasięgu ręki czy Dziki Wschód? Takie pytanie zadają sobie polscy przedsiębiorcy, którzy podjęli decyzję o ekspansji na rynki wschodnie – do krajów byłego ZSRR, a zwłaszcza na Ukrainę i do Rosji. Pytanie to jest szczególnie uzasadnione w przypadku inwestycji bezpośrednich, które w dużo większym stopniu niż prosty eksport wymagają uwzględnienia lokalnych warunków prawnych i podatkowych oraz nieformalnych sposobów prowadzenia biznesu. Ten właśnie koloryt lokalny zwiększa ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.

Niestabilne przepisy prawne, biurokracja i bałagan w urzędach administracji publicznej, duża samowola oraz korupcja przedstawicieli wszystkich szczebli władzy zniechęcają do inwestycji wiele firm. Ale pojawiają się kolejne, które w tych niesprzyjających warunkach próbują znaleźć dla siebie miejsce. Przypadek fikcyjnej firmy Farbox pokazuje prawdziwe dylematy stojące przed inwestorami.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy