X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Adam (imię bohatera zostało zmienione) był dobrym pracownikiem. Wyznaczono go też na lidera świetnego projektu. Był przekonany, że projekt zapewni mu awans i podwyżkę. Realizacja tego przedsięwzięcia zdawała się nie wywoływać wątpliwości: pracuj ciężko, ukończ zadanie, odbierz wyższą pensję.

Adam wiedział, że będzie musiał pracować do późna, a także przez kilka godzin w weekendy, co oznaczało, że ucierpi na tym jego młoda rodzina. Wiedział, że terminy przysporzą mu stresu, tak samo jak zarządzanie ludźmi i spełnianie oczekiwań związanych z projektem. Wiedział jednak również, że na końcu otrzyma nagrodę, która zrekompensuje mu utracony czas.

Tyle tylko, że nie został nagrodzony. Wprawdzie jego projekt okazał się sukcesem, ale awans i podwyżka przypadły szefowi innego projektu, który również na nie zasługiwał. Po odebraniu pochwał za dobrze wykonaną pracę Adam nadal z powodzeniem kierował przedsięwzięciem, ale nie był szczęśliwy. Wieczorami stał w nieznośnych korkach, rozmyślając o tym, co się stało, licząc godziny, które poświęcił na projekt, i pytając sam siebie, po co mu to było. Nie mógł znaleźć pozytywnej odpowiedzi, miał wrażenie, że zmarnował – a raczej utracił – cenny czas.

Chociaż Adam słusznie czuł rozgoryczenie, to badania dowodzą, że nawet gdyby otrzymał awans i podwyżkę, mógłby poczuć się równie niezadowolony. Niezależnie od efektów naszych wysiłków wszyscy coraz dotkliwiej odczuwamy brak czasu. Rzeczy, które – jak nam się wydaje – uczynią nas szczęśliwymi, często nie zapewniają tego odczucia. Na pewno zaś nie zastąpią nam czasu, który spędzamy z rodziną lub przyjaciółmi, ani czasu dla samych siebie.

Zostań mistrzem zarządzania sobą »

HBRP Masters „Zarządzanie sobą” – ebook 

Zdobywaj wiedzę od najlepszych.
Sprawdź, jakie wskazówki na temat skutecznego zarządzania sobą i stawania się lepszym przywódcą ma dla Ciebie Peter Drucker, jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Istnieje mnóstwo dowodów na to, że poczucie posiadania dostatecznej ilości czasu – czyli tak zwanej obfitości czasu (time affluence) – sięgnęło w Stanach Zjednoczonych rekordowo niskiego poziomu. Gdy wraz z moim zespołem poddałam analizie odpowiedzi 2,5 miliona Amerykanów na ankietę przeprowadzoną przez Gallup Organization, odkryłam, że każdego dnia 80% respondentów nie ma czasu, aby zrobić wszystko to, co zamierza. Sytuacja jest tak poważna, że można by ją nazwać „powszechnym głodem czasu” – zbiorową kulturową niemocą pod względem efektywnego zarządzania naszym najcenniejszym dobrem, czyli czasem.

...

Przeczytaj komentarze polskich ekspertów »

Rynek pracownika wymusza zmiany w organizacji czasu pracy 

Kamila Rogowska PL

Problem braku równowagi między czasem poświęconym na zarabianie pieniędzy a tym przeznaczonym na utrzymywanie dobrych relacji z rodziną, przyjaciółmi można odnieść bezpośrednio do zarządzania czasem w przypadku pracowników.

Naukowa pochwała lenistwa 

Magdalena Łużniak-Piecha PL

Pracoholizm, chroniczny brak wolnego czasu i nastawienie na zarabianie pieniędzy mogą wyzwalać w nas egoizm i sprzyjać tworzeniu dysfunkcyjnej kultury w organizacji.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy