X
Następny artykuł dla Ciebie

Menedżerowie odpowiedzialni za rekrutację często próbują ustalić, czy kandydat dobrze „wpisuje się” w kulturowe normy organizacji, ponieważ taka kompatybilność w wielu przypadkach zwiastuje jego sukces w pracy. Nastawienie to może jednak rodzić problemy – często jest wyrazem społecznych uprzedzeń i może skutkować brakiem różnorodności. A osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj opierają się na łatwo zauważalnych, ale w dużej mierze nieistotnych cechach, takich jak uczesanie i ubiór.

Starając się znaleźć bardziej wiarygodny sposób oceny kulturowego dopasowania, naukowcy poprosili kandydatów do pracy w średniej wielkości firmie technologicznej, aby w ramach składania aplikacji odpowiedzieli na trzy opcjonalne pytania opisowe (rekruterzy z firmy nie mieli dostępu do tych odpowiedzi, a one same nie były uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu). Używając standardowej metody analizy tekstu, badacze przestudiowali odpowiedzi 353 kandydatów, którzy później zostali zatrudnieni, i porównali je z odpowiedziami 11 234 kandydatów, którym się nie powiodło. Naukowcy odkryli wyraźne podobieństwa w sposobie, w jaki kandydaci, którym się powidło, posługiwali się językiem: na przykład osoby te trzykrotnie częściej niż odrzuceni kandydaci używały nazwy firmy. Badanie wykazało, że wzrost o jedno odchylenie standardowe pod względem językowego podobieństwa zwiększał szanse zatrudnienia aż o 20%.

Kontynuując projekt badawczy, naukowcy poddali analizie e‑maile nowo zatrudnionych i dotychczasowych pracowników. Badanie wykazało, że podobieństwa językowe są prognostykiem kulturowego dopasowania także wtedy, gdy nowy pracownik wykonuje już swoje zadania. „Wyniki naszych badań świadczą o tym, że język kandydatów do pracy zawiera rozpoznawalny i istotny sygnał kulturowy, który odróżnia się od kulturowych namiastek, na jakich zazwyczaj opierają się rekruterzy” – piszą badacze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie konsekwencje niosą za sobą błędne decyzje? »

Błędy rekrutacyjne, czyli co robić, gdy zatrudni się niewłaściwą osobę 

Liz Kislik

Czy zdarzyło Wam się zatrudnić osobę, która później nie spełniała pokładanych w niej nadziei? Jak rozwiązać taki problem? HBRP

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy