X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

Bazar innowacji – przewodnik kupującego

PREMIUM

(Nr 62, kwiecień 2008)

Mohanbir Sawhney, Satish Nambisan  · 16 min

Przedsiębiorstwa, poszukując świeżych idei lub nowych koncepcji produktów pochodzących ze źródeł zewnętrznych, mogą uznać „bazar innowacji”, wraz z całym jego wachlarzem ofert i metod pozyskiwania ich, za miejsce przyprawiające o zawrót głowy. Nambisan i Sawhney stworzyli teoretyczny przewodnik dla menedżerów, którzy jeśli nawet rozumieją wagę czerpania innowacji z zewnątrz, to nie są pewni, jak to zrobić. Jedno spojrzenie na stworzoną przez autorów „oś zewnętrznych źródeł innowacji” ukazuje, jak kupowanie na przykład surowych pomysłów ma się do kupowania produktów gotowych do wprowadzenia na rynek pod względem ponoszonych kosztów, ryzyka, zakresu opcji oraz czasu wprowadzenia produktu na rynek. Surowe pomysły, czy to nabywane bezpośrednio od wynalazcy, czy poprzez brokera handlującego patentami, agenta pośredniczącego w procesie licencyjnym czy innego pośrednika, charakteryzują się niskim kosztem nabycia, lecz wysokim ryzykiem. Ich wprowadzenie na rynek pochłania też dużo czasu. Produkty gotowe do urynkowienia, często nabywane jako osobne firmy przez inwestorów z funduszy venture capital czy inkubatory przedsiębiorczości, są droższe i zwężają pole wyboru, jednakże można je szybko wprowadzić na rynek, i to przy mniejszym ryzyku. Pomiędzy tymi dwoma podejściami znajduje się jeszcze trzecie, obsługiwane przez „inwestorów finansujących i rozwijających innowacje”. Ten nowy rodzaj pośrednika zapewnia spółkom‑klientom dostęp do szerokiego wachlarza nowatorskich produktów lub technologii, które są prawie dojrzałe rynkowo i w ten sposób zmniejszają ryzyko występujące na wczesnych etapach rozwoju idei. Przyczyniają się również do skrócenia czasu potrzebnego na komercjalizację, bez znacznego zwiększania kosztów nabycia.

Autorzy porównują wady i zalety korzystania z usług pośredników związanych z tymi trzema strategiami oraz przedstawiają listę czynników, które warto wziąć pod rozwagę, kiedy się chce umieścić własną spółkę na osi zewnętrznych źródeł innowacji. Niezależnie od tego, który z biegunów osi się wybierze, można zwiększyć swój zakres wyboru i poprawić elastyczność, przesuwając się ku środkowi osi.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 94% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Mohanbir Sawhney

Kierownik katedry technologii w Kellogg School of Managment, gdzie jest również dyrektorem Center for Research in Technology & Innovation.

Satish Nambisan

Profesor nadzwyczajny zarządzania technologiami i strategii w Rensselaer Polytechnic Institute w Lally School of Management and Technology.

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy