X
Następny artykuł dla ciebie

Ten artykuł dostępny jest także w wersji audio. Zaloguj się lub zostań prenumeratorem i słuchaj bez ograniczeń!

Mówienie prawdy przełożonym wymaga mądrej taktyki. Zanim zaczniesz walczyć w ważnej sprawie, upewnij się, że ta kwestia pozostaje w zgodzie z wartościami wyznawanymi przez współpracowników i z szerszymi celami firmy, wzmocnij też swoją reputację.

Wszyscy słyszeliśmy o aktach odwagi w miejscu pracy. Finał tych opowieści jest jednak często taki, że ludzie, którzy walczą o zmiany na lepsze, spotykają się z ostracyzmem – a niekiedy nawet tracą pracę. W trakcie moich badań odkryłem, że obraz sytuacji ma znacznie więcej niuansów. Większości aktów odwagi nie dokonują ani sygnaliści, ani firmowi męczennicy. Zdobywają się na nie szanowani, zaufani pracownicy ze wszystkich szczebli organizacyjnych, którzy postanawiają działać – czy to orędować za ryzykownym, strategicznym posunięciem, czy naciskać na zmianę niesprawiedliwej polityki, czy wypowiadać się przeciwko nieetycznym zachowaniom. Wierzą bowiem w to, że występują w słusznej sprawie. Dzięki swojej reputacji i dorobkowi są w stanie osiągnąć więcej niż ludzie pracujący na obrzeżach firmy lub poza nią. A jeśli dobrze pokierują procesem sprzeciwu, nie muszą płacić wysokiej ceny za swoją postawę: w rzeczywistości, w efekcie dokonywanych przez nich zmian na lepsze, ich pozycja w firmie może wzrosnąć.

Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.

Z prenumeratą możesz więcej!

Dobrze ilustruje to przykład Marthy (imię zostało zmienione), kierownika do spraw finansów w małej firmie. Przez lata Martha znosiła nieprzyzwoite uwagi oraz seksualne aluzje ze strony szefa i nie była pewna, jak ma na nie reagować. Czy powinna z nim o tym porozmawiać, czy odejść z pracy? W jaki sposób może ochronić inne kobiety pracujące w firmie? Pewnego razu w przerwie zebrania personelu szef chwycił ją w niestosowny sposób, sądząc, że wykonuje zabawny gest. Po zebraniu Martha zjawiła się w jego gabinecie, gotowa rzucić pracę, gdyby ich rozmowa nic nie dała. Powiedziała swojemu zwierzchnikowi, że jego zachowanie wprawia ją w zażenowanie. Stwierdziła ponadto, że prawdopodobnie nigdy nie doczeka się awansu w tej firmie, gdyż szef nie traktuje jej jak kogoś równego sobie.

...

PRZECZYTAJ TAKŻE: Droga do mistrzostwa »

Sześć sposobów na osiągnięcie mistrzostwa we wszystkim 

Tony Schwartz

Podczas pracy z menedżerami kilkudziesięciu firm przekonałem się, że można rozwinąć każdą umiejętność czy podnieść swoje możliwości dokładnie w ten sam metodyczny sposób, w jaki buduje się masę mięśniową.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy