X
Następny artykuł dla Ciebie

Bądź odporny na zmiany nie tylko klimatyczne

PREMIUM

(Nr 159, maj 2016)

Andrew Winston

Ekstremalne warunki pogodowe i deficyt zasobów mogą mieć wpływ na zyski przedsiębiorstw i globalny dobrobyt. Aby zminimalizować te zagrożenia, firmy muszą dokonać wielkiego zwrotu. Manewr ten polega na radykalnej zmianie strategii, działalności operacyjnej i sposobu myślenia. Zamiast koncentrować się przede wszystkim na zyskach krótkoterminowych i traktować problemy środowiskowe jako kwestie poboczne, należy uznać za priorytet rozwiązanie największych problemów świata. Czerpanie z tego zysków umożliwią narzędzia kapitalizmu. Oznacza to zmianę podejścia do wizji, metod wyceny zasobów i inwestycji oraz do współpracy. Firmy powinny sobie wyznaczać długofalowe cele oparte na ustaleniach naukowych i wprowadzać przełomowe innowacje. Potrzebują nowych narzędzi do obliczania stopy zwrotu z inwestycji z uwzględnieniem kosztów i korzyści, które dotychczas nie były wyceniane. Nieodzowna jest też współpraca z innymi przedsiębiorstwami, w tym z rywalami, aby zmniejszyć uzależnienie od zasobów. Podejmując takie działania, firmy stają się bardziej odporne na zmiany w potrzebach klientów, niestabilne ceny zasobów, przerwy w dostawach energii. Zyskują wyższą rentowność, a także działają na rzecz wspólnego dobra.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy