X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

8 sposobów budowania dobrze współpracujących zespołów

PREMIUM

(Nr 62, kwiecień 2008)

Tamara J. Erickson, Lynda Gratton  · 17 min

Podejmowanie skomplikowanych inicjatyw, takich jak przejmowanie innych firm czy modernizacja systemów informatycznych, wymaga szerokiej wiedzy, którą mogą zapewnić tylko duże, zróżnicowane, wirtualne i złożone z wysoko wykwalifikowanych specjalistów zespoły. Jak na ironię, te czynniki sukcesu mogą utrudniać ich współpracę. A jak ma sobie z tym poradzić przedsiębiorstwo? Lynda Gratton, profesor w London Business School, oraz Tamara J. Erickson, przewodnicząca Concours Institute, poddały badaniu 55 dużych zespołów i wyselekcjonowały takie, które charakteryzowały się wysokim poziomem współpracy, niezależnie od stopnia złożoności. Badając dynamikę zespołów oraz ich środowisko funkcjonowania w firmach, takich jak Royal Bank of Scotland, Nokia czy Marriott, autorki wymieniają osiem czynników sukcesu.

Praktyki sprawdzone kiedyś w pracy zespołów, które składały się z 20 członków, dziś nie znajdują już zastosowania, ponieważ obecne zespoły liczą często 100 i więcej osób. Coraz większa złożoności zespołów wymaga od przedsiębiorstw zwiększenia ich zdolności do stymulowania współpracy poprzez poczynienie długofalowych inwestycji, które będą budować wzajemne relacje i podnosić zaufanie. To jednak nie wystarcza. Konieczne jest także podejmowanie mądrych, szybkich decyzji dotyczących tworzenia i prowadzenia zespołów.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 97% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco


Najpopularniejsze tematy