X
Następny artykuł dla Ciebie
Wyświetl >>

100 lat zarządzania

PREMIUM

(Nr 121, marzec 2013)

Walter Kiechel III  · 19 min

W 1886 roku Henry R. Towne, przemawiając na forum nowo powstałego American Society of Mechanical Engineers, zaproponował, by uznać „zarządzanie zakładami” za jedną ze sztuk nowoczesnych. W ten sposób zapoczątkował stuletnią historię zarządzania.

Kiechel, były przewodniczący komitetu redakcyjnego Harvard Business Review, opisuje trzy ery składające się na wiek zarządzania: lata poprzedzające drugą wojnę światową, w których nową elitę menedżerską uskrzydlała naukowa dokładność; pierwsze dekady powojenne, czyli apogeum popularności menedżerializmu, kiedy do prowadzenia firm stosowano – czasami bezwzględnie – zasady strategii wojennej. Trzeci etap – od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś – charakteryzuje się szybko następującymi zmianami, brakiem równowagi oraz uległością wobec sił rynkowych. Jest to era globalizacji, bezprecedensowej innowacyjności i rosnących oczekiwań co do sposobu traktowania pracowników. Kiechel analizuje też, jaki wpływ na zarządzanie mieli tacy myśliciele, jak: Frederick Taylor, Elton Mayo, Peter Drucker i Michael Porter.

Kiechel przypuszcza, że największym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorstwami w XXI wieku będzie uwolnienie wyobraźni ludzi spod wpływów organizacyjnego status quo.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że interesują cię treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia dajemy ci sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Sprawdź hbrp.pl/newsletter.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że jako zalogowany użytkownik sięgasz po praktyczne treści dostarczane przez „Harvard Business Review Polska”. Każdego dnia staramy się wyposażać cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Zostań prenumeratorem HBRP i ciesz się wiedzą bez ograniczeń. Sprawdź na hbrp.pl/prenumerata.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Jako prenumerator „Harvard Business Review Polska” wiesz, że każdego dnia wyposażamy cię w sprawdzone rozwiązania problemów biznesowych. Nie chcesz przegapić żadnej praktycznej wskazówki? Zapisz się na nasz newsletter! Więcej na hbrp.pl/newsletter.

Zostało 99% artykułu.

Materiał dostępny tylko dla prenumeratorów

Nie masz prenumeraty? Dołącz do grona prenumeratorów i korzystaj bez ograniczeń!
Jesteś prenumeratorem?

Powiązane artykuły


Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Trzy tytuły – trzy perspektywy HBRP.pl, ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy